W jaki sposób rozmawiać ze sobą

Rozmawiaj ze sobą serdecznie Rozmawiaj ze sobą bez strachu Rozmawiaj ze sobą z troską. Rozmawiaj ze sobą z miłością Dlaczego? Jesteśmy ze sobą dwadzieścia cztery godzinę na dobę. Zwłaszcza dzisiaj, gdy kontakty międzyludzkie, są tak bardzo ograniczone. Jak się z tym zmierzyć?  Jak złagodzić negatywne skutki tego stanu.

Tak naprawdę naszej samotności. Dlatego miłość do samego siebie dzisiaj jeszcze bardziej potrzebuje serdecznego dialogu ze sobą.

Pisząc książkę ,,Sięgaj po swoje w szpilkach lub boso”, prowadziłam bez przerwy  dialogi  wewnętrzne. Te rozmowy były bezcenne. Poznawałam sama siebie, od podszewki. Byłam dla siebie najlepszą Przyjaciółką. To zostało do dzisiaj.

Jak najczęściej wygląda nasz dialog wewnętrzny? Ethan Kross, znany naukowiec psychologii emocjonalnej z Uniwersytetu zauważył, że człowiek jest bardzo podatny  na negatywny wpływ wywierany przez siebie samego. Gdy coś nam nie wyjdzie, mówimy do siebie,, jestem beznadziejna, znów się pomyliłam, dalej nie działam i tak nie odniosę sukcesu”. Krzyczymy na siebie, ganimy. Kręcimy niewspierające filmy, których scenariusze piszemy same. Ten negatywny dialog, doprowadza bardzo często do stanów lękowych czy depresji.

Zróbmy wszystko, żeby tego uniknąć. Pozytywna rozmowa z samym sobą do przepustka do zdrowia.

Naukowcy z Uniwerytetu Michigan przeprowadzili wiele badań i wysunięto niesamowite wnioski. Jeżeli człowiek mówi do siebie o sobie  z życzliwością np.,,Danusia, nie martw się , to wszystko minie, wszystko w życiu jest po coś”– tego typu zdania sprawiają ,ze odnosimy więcej sukcesów, jesteśmy bardziej pewne siebie, zadowolone z życia.

Co jeszcze? Zdecydowanie łatwiej radzimy sobie z naszymi emocjami

Np. Powiedzenie sobie ,,Danusia skup się teraz, zaczynamy rozwiązywać ten problem, wynik którego zaważy na Twojej dalszej pracy”

Środowisko w którym żyjemy ma na nas ogromny wpływ. Pamiętasz?  jesteśmy wypadkowa pięciu osób z którymi spotykamy się na co dzień. A dlaczego jedną z nich nie możemy być sami? Umawiajmy się ze sobą na kawę, herbatę, spacer po lesie. Rozmowa z samym sobą przynosi najwięcej korzyści jedynie wtedy, kiedy będziemy najpierw  kontrolować nasz negatywny dialog wewnętrzny ,,Danusia nawet nie próbuj zapisać się na kurs tańca, tam chodzą tylko młodzi ludzie. Tobie nie wypada, jeteś za stara Stereotypy myślowe, zaczynają Tobą rządzić. Zamieniamy ten dialog ,,Danusia weź się w  garść, nie marudź, jak nie ty to kto? Z kim prowadzę ten dialog? Z moją najlepszą Przyjaciółką, która zna nas  najlepiej. Inni mówią o niej ,,intuicja”. Słyszymy jej odpowiedzi. To nas wzmacnia. Myślimy efektywniej, ignorujemy niewspierające myśli. Ważna w tym dialogu jest umiejętność kontrolowania sabotujących dialogów wewnętrznych –np.  nieważne za co się weźmiesz i tak Ci nie wyjdzie. Przecinamy ten tok myślenia.

Rozmawiajmy z naszym wewnętrznym ,,Ja” pozytywnie, konstruktywnie, bez lęku, z miłością. Emocje, energię związaną z tym dialogiem przenosimy na relacje z innymi ludźmi. Z najbliższymi, znajomymi. Wzmacniamy je lub niszczymy.

Zadaj sobie proszę pytanie, jaki dialog wewnętrzny prowadzisz ze sobą? On wpływa bezpośrednio na jakość Twojego życia. Jeżeli chcesz ją poprawić, już wiesz od czego zacząć.

Danusia

,,Odkryję w Tobie to, czego inni nie widzą”.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *