Nie bądźmy przeźroczyste dla świata

Jeżeli przeżyłaś pół wieku, stajesz się praktycznie niewidzialna dla płci przeciwnej. Przynajmniej tak wynika z najnowszych badań –pisze Mary Gold w felietonie dla ,,The Daily Mail” Czytając to zdanie miałam nadzieję, że to nieprawda. Okazało się jeszcze gorzej. Nie tylko stajemy się przeźroczyste dla płci przeciwnej, reszta świata też nie widzi naszych potrzeb. Tak naprawdę nie bardzo wie co z nami zrobić. Stajemy się dla niego niewygodne. Bardzo cię proszę nie zrób tego co ja i nie wpisuj do wyszukiwarki internetowej ,,Kobieta po pięćdziesiątce” . Podsumowując przeczytane artykuły, dowiedziałam się, że statystyczna pięćdziesiątka czyli też ja pięćdziesiąt plus, jest na odstrzał. Najlepiej gdybyśmy starzały się ze zdwojoną szybkością i można nas było wywieść na bezludną wyspę’ Wielokrotnie przeczytałam-społeczne odludki , pracownik drugiej kategorii, żebranie o pracę, faceci to już nie dla niej.

Co najgorsze, te opinie robią złą robotę. Utwierdzają w tym przekonaniu kobiety które chciałyby w końcu żyć inaczej. Chcące zmienić swoje ,,tu i teraz” na własnych warunkach. Niewiele z nas ma odwagę na realizację swoich pasji. Na zmianę. A dlaczego? Rodzina wyśmieje, znajomi popukają w głowę. Przecież to jednak jest nie dla ciebie, nie wypada , jesteś za stara. Pomyśl, narazisz się na śmieszność. Nie wypada kraść, krzywdzić innych – tak powtarzała mi wielokrotnie moja babcia Ania. Opinia innych, często tych których nie lubimy staje się najważniejsza. Umniejszamy sobie i życie nam też umniejsza.Nam wieku się nie wybacza!

Aktorka Anna Wolszczak wzięła udział w castingu na zagranie babci i co się okazało ? Wygrała aktorka która mogłaby być jej córką. Dlaczego ? Lepiej prezentuje się w kadrze kamery, Jeżeli bohaterki reklam telewizyjnych są dojrzałymi kobietami co zwykle reklamują? Protezy zębowe, maści na artretyzm, ból głowy, niestrawność żołądka. Czasem kremy do twarzy. Jednak najlepiej wyglądamy z mopem, proszkiem do prania. Najlepiej nam wychodzi przekonanie innych o absolutnej konieczności brania leków na wszystko. Nie wiedzieć czemu, u mężczyzn każdy siwy włos to powód do dumy, a my popadamy w popłoch bojąc się kolejnego. Mamy wiele wspaniałych lat za sobą, nie akceptujemy tu i teraz, boimy się przyszłości. Najgorszym co można zrobić, to wpaść w stagnację i użalać się nad sobą. Mam wiele sprawdzonych sposobów, które wprowadziłam w swoim życiu by to zmienić.

Jeżeli nudzi cię Twoje życie, kto powiedział, że tak musi być zawsze. Nie przejmuj się, jeżeli młodszym koleżankom coś wychodzi lepiej. Nie musisz być geniuszem w każdej dziedzinie. Skąd wiesz, że będąc młodszą miałabyś lepsze życie?

Od kiedy przestałam wkładać do mojej głowy niewspierające, krzywdzące opinie innych -świat stał się piękniejszy. Mamy fantastyczne doświadczenia życiowe , mamy swoje marzenia, teraz czas je spełniać. Nawet jeżeli świat nie jest z naszej bajki i nie chce nam pomóc. I co z tego. Nie dla nas byle szybko, byle płytko. My jak mówimy to słuchamy. Mamy wiedzę i doświadczenie w głowie a nie w komputerze czy telefonie. Nie ubierajmy czapek niewidek gdy rozmawiamy z młodymi, kobietami, nie bójmy się mieć swojego zdania gdy nadarza się ku temu okazja. Nie bądźmy przeźroczyste dla świata.

Zamieńmy kult narzekania w kult szczerego uśmiechania. On czyni cuda. 

Danuta Hasiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *