Jak pokochać samą siebie

Co zrobić, żeby pokochać samą siebie? Czym tak naprawdę jest miłość do samej siebie?

To znalezienie swojego wewnętrznego balansu, który nazwałam szacunkiem do samej siebie. To droga, która prowadzi przez najgłębsze zakamarki naszej podświadomość, w jednym celu – zmiany sposobu myślenia. Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku. Który z nich wybierzesz, zależy tylko od Ciebie. Moja złota siódemka za chwilę będzie Twoja. Dlaczego złota? Zaprowadzi Cię tam gdzie ty chcesz a nie tam gdzie chcą inni.

  • Wybacz swojej przeszłości – rodzicom oraz najbliższym

Przeszłość minęła. Nie możemy wciąż brać za nią odpowiedzialności. Rozpamiętywanie niezrozumienia siebie przez rodziców do niczego nie prowadzi. Stoimy w martwym punkcie. Może warto zadać sobie pytanie – A jakie dzieciństwo mieli moi rodzice. Czy było usłane różami? Moi rodzice przecież tez byli dziećmi, mieli swoich rodziców, którzy mogli traktować ich jeszcze gorzej. Jeżeli możesz, zapytaj o dzieciństwo swoich rodziców. I wiesz co? Możesz się zdziwić. Mogło być bardzo gorzko.

To ciągłe kręcenie filmów o trudnym dzieciństwie, kochaniu nas za np. posprzątany pokój -prowadzi donikąd. Te myśli to ciągłe blokady oraz tak naprawdę wymówki dobrze brzmiące. Jesteśmy dorosłymi kobietami, dlatego nie powtarzajmy niewspierających zdań,, Moje dzieciństwo było beznadziejne. Byłam wciąż porównywana do innych , nagradzana za stopnie w szkole itd.” Rozumiem to prawda. Wiesz ja też tak miałam. Zadałam sobie pytanie ,,Dlaczego przeszłość ma mieć tak ogromny wpływ na moje życie dzisiaj ? Chcę żyć tu i teraz”. Zmieniam to! Gdy zaczniesz żyć dniem dzisiejszym, poczujesz wielką ulgę

  • Spełniaj swoje marzenia, nie innych.

Nie pozwalaj na umniejszanie swoim potrzebom, pragnieniom. One są tak samo ważne, jak każdego z Twoich bliskich, czy przyjaciół. Mów p tym. Nie oceniaj innych, wtedy inni dadzą ci spokój. To działa w dwie strony. Nie dajmy się wykorzystywać toksycznym ludziom, którzy ograbiają nas z pozytywnej energii. Zrezygnuj z relacji, które nie dodają ci skrzydeł.Nasze zdrowie emocjonalne, psychiczne to nasza odporność psychiczna. Szanujmy nasze wartości, przekonania – brońmy je przed innymi. Nie jesteśmy przecinkiem w życiu innych i to wspiera nas najbardziej. Prośmy o pomoc, to nie słabość to moc.

  • Wewnętrznego krytyka przegoń na cztery wiatry.

Ciągłe powtarzanie sobie ,,nic mi w życiu nie wychodzi, jestem doi niczego, inne zrobią to lepiej, jestem niewiele warta – NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z MIŁOŚCIĄ DO SAMEJ SIEBIE. Siejesz te myśli w głowie jak najgorsze chwasty. Potrzebny emocjonalny ,,randap” i wyplewienie ich  z naszej podświadomości. Zmian sposobu myślenia – to punkt wyjścia. Przecież myśli to jedyna rzecz w Twoim życie na co tak naprawdę masz wpływ. Gdybyś kochała siebie, czy mówiłabyś tak do siebie ? Obniżałabyś tak poczucie swojej wartości. Odpowiedź jest jednoznaczna. Sobie samej nie podcinajmy skrzydeł. Ty i ja jesteśmy nie idealne. Ale na pewno unikalne i tym się cieszmy/ Doceniajmy to w sobie Przecież drugiej, takiej jak TY, nie ma na tej ziemi. Czy to nie powód do radości?

  • Akceptuj swoje  słabe  strony.

Nieidealność do drzwi do spełnionego życia. Każda z nas ma swoje słabe strony, wady, nad którymi pracuje. Sama świadomość zdania sobie z tego sprawy – to już sukces – pochwal się za to !!! Nasz temperament, talenty, inteligencja – z nimi się rodzimy – trudno z nimi walczyć. Pomyśl proszę co jest w Tobie co mogłabyś zmienić. Co mogłabyś wzmocnić.

Nie zmienisz swojego charakteru ale jego małe niedoskonałości tak. Usłyszałam kiedyś zdanie ,,Jak robisz cokolwiek, tak robisz wszystko „ i wiesz co zaczęłam być bardziej uważna na jakość wykonywanych czynności. Od ścielenia łóżka na przykład. Spokojnie z perfekcją to nie ma nic wspólnego. Sama w sobie czuję co mogę poprawić i małymi krokami to robię. Koncentruję się na tym co robię dobrze i za to się chwalę. To sprzyja uważności na moje tu i teraz.

  •  Gdziekolwiek jesteś, bądź uważna na siebie

Miłość do samej siebie nie akceptuje ,,Byle szybko, byle płytko” . W pędzie współczesnego świat można przeoczyć samą siebie. Swoje pragnienia, potrzeby, pasje, dbanie o zdrowie. Złodzieje czasu czyhają na nasz czas, by go nam zabrać, zarządzać nim. Kto o tym decyduje czy tak się stanie ? Czy to troska o siebie ? W tym pędzie zapominamy o swoim wenętrznym JA, o jego potrzebach. Wtedy zadaję sobie pytanie.. Hola, hola Danusia czy jesteś uważna na swoje tu i teraz, na swoje potrzeby dzisiaj ?

  • Jestem dobra w…

Kiedy dopada mnie dół, biorę kartkę i piszę listę swoich umiejętności oraz talentów. Zrób to proszę , nie czekając na dół ? Napisz proszę w czym jesteś dobra, za co ludzie cię cenią, chwalą za to. Nie musisz w tym doskonałą . WYSTARCZY DOBRA Sporządź listę swoich talentów, zdolności i umiejętności z których jesteś dumna.

Taka lista sporządzana po zakończonym dniu, będzie dłuższa, gdy dołożysz czynności, które pozwoliły posunąć do przodu Twoje zadania. Na przykład umiejętność słuchania wyszła mi dzisiaj na medal. Dopięłam waży kontrakt z firmą z którą pertraktowałam od miesięcy.

Dostrzegaj swoje sukcesy. Zapisuj je dzienniku. Co najważniejsze , nagradzaj się za nie i chwal. Dziel się nimi  ze światem. Masz do tego prawo. Tobie nic się nie udało. Zrobiłaś to. Tak podniesiesz poczucie swojej wartości i już mały krok dzieli cię od pokochania siebie.

  • Bierzesz odpowiedzialność za swoje życie

Koniec z obwinianiem innych o swoje niepowodzenia, słabe dni, brak sukcesu. Koniec z porównywaniem się do innych. Koniec z idealną , perfekcyjną kobietą. Bierzemy odpowiedzialność  nie za przeszłość , co było wczoraj, lecz za to czego nie zrobimy dzisiaj, za to czego nie zmienimy w sobie. Interesujmy się sobą, swoimi potrzebami, pasjami. Słuchajmy innych ale ostanie zdanie należy do Ciebie. Zadając pytanie ,, Czy naprawdę tego chcę, czy to jest dla mnie ważne.

Miłość do samej siebie to romans na całe życie. Budujmy tę miłość najlepiej jak potrafimy. Kocham siebie, mam w sobie tyle miłości, że mogę się nią dzielić z innymi.. To wewnętrzny balans pozwalający dostrzegać innych bez oceniana  a obdarzenia ludzi szacunkiem. Dobro wraca w ilości oraz rodzaju. Jak zasiejesz tak zbierzesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *