Jak odzyskać pewność siebie

Czy wiesz, że pewność siebie to nie cecha charakteru.
To również nie cecha Twojej Twojej osobowości. To jest niezachwiana wiara we własne siły .To umiejętność, której można się nauczyć, jak każdej innej. Ekstrawertyk, który mówi bardzo wiele, jest go wszędzie pełno. Jest najczęściej królem w towarzystwie, właśnie on może mieć problem z pewnością siebie. Nawet nie przypuszczasz, ile kosztuje go ten moment w którym wypowie pierwsze słowo, zanim się rozkręci i wokół niego ustawi się wianuszek słuchających. Natomiast Ci, którzy są introwertykami i bardzo mocno wierzą w swoje poglądy, nie muszą być duszą towarzystwa. Wszyscy wiedzą, że pewność siebie to ich drugie imię. Nawet jak nie zabierają głosu, bardzo mocno wierzą w swoje przekonania i potrzebują niewiele odwagi, aby pokonać strach. I zabrać głos. Dla nich każde słowo jest na wagę złota. Pamiętam jak sama, uczyłam się pokonywać strach, jednocześnie czując jak pewność siebie coraz mocniej mnie wspiera. Miało to miejsce, gdy zaczęłam dzwonić do klientów z ofertą mojego biznesu. Początki były bardzo ciężkie. Trudne telefony odkładałam na jutro, i na pojutrze. Do czasu, gdy wprowadziłam w swoje życie zasadę małych, bardzo szybkich działań, które strach zamieniają w działanie. Działo się tak, gdy rozpoczynałam odliczanie kilku sekund i wykręcałam numer telefonu osoby, której chciałam złożyć ofertę biznesową.
Nie dopuszczałam pojawienia się w moim mózgu kortyzolu, który zablokowałby moje działania. Strach przejąłby nade mną kontrolę. Wewnętrzny krytyk zaczyna rządzić w mojej głowie.
Dzisiaj wiem, że pewność siebie buduje się dzięki aktom codziennej odwagi. Kolejny przykład. Chłopak, któremu podoba się dziewczyna i marzy o jej poznaniu, dopóki nie zdobędzie się na akt odwagi, może wodzić za nią wzrokiem miesiącami i nic. I tutaj potrzebny jest akt odwagi, który wzmocni jego pewność siebie. I nie ma to znaczenia czy są sobie przeznaczeni czy też nie. Ważne, że zdobędzie się na rozmowę. I to będzie pamiętał przy kolejnym wyzwaniu dotyczącym nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Akty codziennej odwagi mogą dotyczyć również innych sytuacji w naszym życiu. Wykonanie telefonu do osoby o której myślisz od miesiąca i już dawno powinnaś to zrobić. Codzienne wstawanie godzinę wcześniej lub pójście spać o właściwej porze to też są akty codziennej odwagi, które budują pewność siebie.
Bez względu na to, jaki jest twój archetyp, jaką jesteś osobowością, reguła natychmiastowego działania, pomoże ci stać się osobą bardziej pewną siebie.
Mel Gibson w książce,,5 sekund” doskonale wyjaśnia ten schemat działania. Te małe działania, które budzą w nas strach, umacniają jeszcze bardziej wiarę w samego siebie. Wzmacniamy ją tyle razy, ile razy przełamujemy się do zrobienia ,,czegoś” dla nas ważnego. Czegoś co wymaga przekucia strachu w działanie. Będąc osobą pewną siebie, uświadamiamy sobie, że tak naprawdę w tej kwestii, możemy liczyć tylko na siebie.
Dlatego pewność siebie jest wypadkową wiary we własne możliwości.
Przejawia się w codziennej odwadze podejmowania trudnych decyzji, asertywności, dawaniu od siebie ludziom czegoś dobrego. Przy absolutnym skupieniu sią na tu i teraz. Wytłumaczeniu sobie, że wszystko w życiu jest po coś. To są również przejawy pewności siebie, poczucia dumny ze swoich działań.

Trzymam kciuki za Twoją pewność siebie.

Danuta Hasiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *