Jak nie przejmować się opinią innych

Gdy nie wiesz po której stanąć stronie. Zawsze stań po swojej. Czy wiesz, że kluczem do życiowej klęski jest próba zadowolenia wszystkich. Przeżyłam to na własnej skórze i dobrze pamiętam jak z każdym dniem moje poczucie wartości malało do wielkości główki od szpilki. Byłam wszędzie, tylko mnie tam nie było. Cierpiałam, chcąc przypodobać się wszystkim, wkładając ich decyzje w swoje życie.

Czy też masz tak czasem? To zapewne wiesz, że podjęcie każdej decyzji wiąże się ze strachem, lekiem przed opinią, krytyką innych. Też cierpisz. Nie wiesz po której stanąć stronie. Zdradzę Ci sekret – STAŃ PO SWOEJ. Jak opinia innych wpływa na nasze samopoczucie. Jak to jest być przecinkiem w życiu innych. Odpowiedz sobie proszę na kilka pytań. Zmierz się proszę z nimi.

  • Czy po spotkaniu z nowo poznaną osobą, wracając do domu zamartwiasz się, że nie wypadłaś najlepiej. Mimo, że spotkanie uważasz za udane.
  • Tryskasz energia, masz fantastyczne rozwiązanie na problem zespołu i milczysz. Wewnętrznie czujesz, że ta informacja może zmienić Twoje życie. Mała myszka może zostać w końcu zauważona. Wewnętrzny krytyk dochodzi do głosu i głośno krzyczy ,,milcz”. A Ty jak bezwolna piłeczka robisz dokładnie tak.
  • Za wszelką cenę szukasz aprobaty oraz poklepania po plecach ze strony innych. Na samą myśl odrzucenia robi ci się niedobrze.
  • Paraliżuje cię sama myśl wystąpień publicznych. Nie zastanawiasz się jaka wartość masz do przekazania. Ważniejsze jest to co o Twoim wystąpieniu powiedzą inni.

Gdy opinie innych stają się scenariuszem naszego życia, z czasem poczujemy, że już nie jest nasze, tylko należy do nich. Tracimy tożsamość. Ale przede wszystkim tracimy pewność siebie, osłabiamy swoją autentyczność.

Poza tym odczuwamy ciągły niepokój, strach, lęk .

To są emocje które których nie potrzebujesz, one nie kreują Twojego tu i teraz. Twoja przyszłość jest zagrożona.

Mam dla Ciebie dobre wiadomości.

– Nie zadowolisz wszystkich. Usłyszałam kiedyś takie zdanie, że kluczem do klęski jest próba zadowolenia wszystkich. Nie jesteś w stanie tego zrobić, ponieważ każdy ma swoją historię Każdy ma swoje przekonania. Szuka, kultura, wiele odkryć naukowych nie miałoby miejsca, gdyby ich autorzy przejmowali się opinią innych. Świetnym przykładem jest Maria Curie Skłodowska. Świat stałby w miejscu. Proces rozwoju, kreacji nie miałby racji bytu. Zdradzę Ci sekret moje Babci, która wiele razy mi powtarzała ,,Jest jedna rzecz, której nie możesz w życiu robić kochana wnusiu, krzywdzić innych. Dopóki postępujesz z godnie z dekalogiem, żyjesz dobrze. Zawsze znajdzie się ktoś komu nie będzie podobało się to co robisz, to jak myślisz. I to jest normalne

–  Pamiętaj, Ty wiesz co dla ciebie jest najlepsze, co cię wspiera, inspiruje. Przecież ciebie najlepiej zna Twoja przyjaciółka, Ta najlepsza która w Tobie mieszka. Głos intuicji jest jej głosem. Ty wiesz najlepiej co dla ciebie jest najlepsze.

–  To co jest dobre dla kogoś, nie musi być wcale dobre dla ciebie.

Masz swoją historię, swoje buty. Szanuj e – to Cię wyróżnia. Każdy kto Cię ocenia, ma swoje buty i w nich widzi Ciebie. Czy to jest obiektywne? Brak jej perspektywy, Twojego doświadczenia, Twojego po co i dlaczego jesteś na tej Ziemi.

–  To jest twoje życie. Bierzesz za nie odpowiedzialność. Cokolwiek nie zrobisz gdziekolwiek nie pójdziesz zawsze znajdzie się ktoś, kto cię skrytykuje.

– Nikt inny, tylko Ty ponosisz konsekwencje kręcenia w głowie niewspierających filmów, porównania do innych. To blokuje, nie kreuje. To cię zamyka na rozwiązania. Zasypiasz myśląc o opinii innych. Śnisz horrory i wstajesz zmęczona ze strachem w oczach Co znów o mnie pomyśli np.szef, najbliższa przyjaciółka.

– Myśli, poglądy idee zmieniają się bardzo często. Ludzie zmieniają również swoje zdanie. Sama odczuwam to bardzo często w moim biznesie. Bardzo lubię to zdanie, Ludzie najpierw się z nas śmieją, potem przyglądają a potem przyłączają się do nas, mając podobne zdanie”. Dlatego myśli, opinie innych ludzi na twój temat nie powinny mieć większego  znaczenia

ludzie tak naprawdę dbają o siebie. O ciebie mniej niż myślisz.  Coś powiedzą, chcąc zabłysnąć i za chwile skupią się na kimś innym. O Tobie zapomną. Wracają do swojego życia mając naprawdę ważniejsze sprawy niż ja czy TY.

To jest twoje życie. Jest za krótkie. Jest CUDem. Dlatego nie wpuszczaj intruzów do swojego życia – krzywdzące  opinie o sobie.

Danuta Hasiak

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *