Jak działa dieta śródziemnomorska

Istnieje wiele różnych wersji tej diety. O tej metodzie przeczytałam w książce pt ,,Fast 800″autorstwa 
dr Michale Mosly. Jego metoda opiera się na jednym z najważniejszych badań dotyczących żywienia, jakie kiedykolwiek zostały przeprowadzone.
?PREDIMED – Do tego badania w 2013 r. hiszpańscy badacze zaprosili ponad 7400 otyłych mężczyzn i kobiet w średnim wieku, po czym losowo przydzielili ich do dwóch grup:
⭕Żywiąca się zgodnie z dietą śródziemnomorską
⭕ Przestrzegająca dietę niskotłuszczową. Obie grupy zachęcono do spożywania dużych ilości świeżych warzyw, owoców, i roślin strączkowych. ( fasola, soczewica, groch) Odradzano im sięganie po słodkie napoje, ciasta, ciasteczka i słodycze oraz jedzenia zbyt dużej ilości przetworzonego mięsa, takiego jak boczek czy salami.
?Badanych, których zalecono dietę śródziemnomorską, poproszono by spożywali dużo jajek, orzechów i tłustych ryb oraz nie żałowali oliwy. Zachęcano ich także do jedzenia gorzkiej czekolady I od czasu do czasu wypijania kieliszki wina do kolacji.
?Osobom na diecie niskotluszczowej polecono produkty mleczne oraz duże ilości produktów bogatych w skrobię, jak taki chleb, ziemniaki, makaron czy ryż.
Badacze przez kilka lat śledzili postępy uczestników którzy na ich pośbę prowadzili dzienniki jedzenia i monitorowali stan swojego zdrowia, poddając się badaniom medycznym, ankietom oraz regularnie oddając próbki krwi i moczu.
Wszystkich badanych oceniono, stosując skalę punktową Mediterranean Diet Score- w zależności od tego, jak ściśle przestrzegali założeń diety śródziemnomorskiej.
W ciągu trzech lat pomiędzy obiema grupami zaobserwowano ogromne różnice. Osoby, które uzyskały wysoki wynik według skali Mediterranean Diet Score nie tylko były szczuplejsze ale także o wiele zdrowsze.
‼ Obniżyło się u nich ryzyko wystąpienia chorób :
?30% mniejsze ryzyko wystąpienia zawału lub udaru.
? 58% mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.
? 51% mniejsze ryzyko zachorowania na nowotwór piersi.
?Zmniejszone ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych
Pozdrawiam serdecznie i życzę Ci tylko zdrowych wyborów żywieniowych
Danuta Hasiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *